İstanbul
Kuvvetli Sağanak Bugün
18°C / 13°C
Balıkesir
Kuvvetli Sağanak Bugün
17°C / 10°C

Geçen yıl, yerel yönetimler yasasında yapılan değişiklikle Balıkesir, “Büyükşehir” statüsü kazanırken, mevcut belde belediyelerinin kapatılmasına, merkez ilçenin ise ikiye bölünmesine ve Karesi ile Altıeylül ilçe belediyelerinin kurulmasına karar verildi. Buna göre; merkez ilçe sınırları içinde bulunan Pamukçu ve Kocaavşar gibi beldeler ve köyler ile kent merkezi ikiye bölündü. İkiye bölünen Balıkesir merkez ilçe sınırları içerisinde de, Karesi ve Altıeylül ilçe belediyeleri kurulması kararlaştırıldı. Yani önümüzdeki yıl Mart ayı sonunda gerçekleştirilecek yerel seçimlerde, Balıkesirliler ilk kez ‘Büyükşehir Belediye Başkanı’nı seçeceği gibi, yine ilk kez Karesi ve Altıeylül ilçelerinin Belediye başkanlarını da seçmek amacıyla sandık başına gidecekler.

Balıkesir’de bir süredir, siyasi partilerden kimlerin “Büyükşehir Belediye Başkan adayı” olabilecekleri konuşulup tartışılırken, Karesi ve Altıeylül ilçe belediyelerine de kimlerin, hangi partilerde Belediye Başkan adayı olabilecekleri de merak edilmeye başlandı. ‘Karesi Belediye Başkanlığına’ kimlerin aday olabilecekleri üzerine, daha sonra öngörü, tahmin ve yorumlarımı sizlere aktaracağıma söz vererek, bugün Altıeylül belediyesinin olası Belediye Başkan adaylarına ilişkin öngörü, tahmin, yorum ve değerlendirmelerimi sizlerle paylaşacağım.

Belki anımsayacaksınız, geçenlerde Ömür Boyuer, CHP’den Altıeylül ilçe Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu düzenlediği basın toplantısında açıklamıştı. Ömür Boyuer çok genç yaşta, medeni cesaret göstermiş, 1999 seçimlerinde CHP’den Balıkesir Belediye Başkan adayı olmuş, ancak kazanamamıştı. İzleyen süreçte “Cumhuriyet Halk Partisi Merkez ilçe Başkanlığı” görevinde bulunan ve 2011 Genel seçimlerinde milletvekili aday adayı olan, ancak son sıralarda aday gösterildiği için seçilme şansı bulamayan Ömür Boyuer, bir anlamda 1999’un rövanşında bu kez ikiye bölünen Balıkesir’in diğer yarısı Altıeylül de ‘Belediye Başkan adayı’ olarak yarışa girmek istiyor. Altıeylül için MHP’den ise Rafet Çetinel’in nabız yokladığı ve uygun koşullar oluştuğunda adaylığını açıklamak için fırsat kolladığı öne sürülürken, AKP’den de Yusuf Hocaoğlu’nun aday olabileceği, kısa bir süre öncesinde konuşulmaya başlandı.

Geçen hafta, Yusuf Hocaoğlu ile uzun süredir çalıştığı YERCE’deki ofisinde bir araya geldik. Vakit bulduğumda, yolum düştüğünde Yusuf Hocaoğlu’nu bazen ziyaret ederim, eğer bana ayıracak vakti varsa onunla sohbet etmekten keyif alırım. Yusuf’un o kendine özgü, esprileri ve anlattığı fıkralarla neşeli biçimde başlayan ve devam eden sohbette, konu döndü dolaştı siyasete geldi. Hemen atıldım ve Altıeylül Belediye Başkanlığına aday olmaya niyeti olup olmadığını sordum. Gülümseyerek, gayet rahat biçimde, Yusuf Hocaoğlu adaylıkla ilgili sorumu şöyle yanıtladı. “Valla düşünmüyor değilim. Elbette benim istemem, arzu etmemle bu iş olur mu, bilemem. Parti teşkilatı benimser, genel merkez isterse, onaylarsa neden olmasın. Biliyorsun, ben görevden kaçmam. Yıllardır, AK Parti’nin her kademesinde ne görev verildiyse yerine getirdim. İki dönemdir Belediye Meclis üyesi ve grup başkan vekili olarak görev yapıyorum. Yani elimi taşın altına gerektiğinde hiç tereddüt etmeden soktum, yine sokarım. Hatırlarsın, 2010’da İl Başkanlığı için adım geçtiğinde, teklif yapıldığında hiç tereddüt etmedim, olur, dedim ve aday olduğumu cesaretle açıkladım. Davet üzerine Ankara’ya gidip Başbakanımız Tayyip Erdoğan ile görüştüm. Ama daha sonra rüzgarlar başka türlü esmeye başladı ve ben yarışın dışında kaldım. Bu kez de, eğer Altıeylül ilçe Belediye Başkanlığı için eğer bir ışık görürsem, bana teveccüh gösterilirse, aynı cesareti gösteririm ve çıkıp adaylığımı resmen açıklarım.”

Evet, Yusuf Hocaoğlu’nun Altıeylül Belediye Başkan adaylığına ilişkin söyledikleri özetle bu kadar. Benim kanaatime gelince; Yusuf Hocaoğlu eğer Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Altıeylül’e aday gösterilirse, doğru bir tercih yapılmış olur. “Siyasette kalite ve seviye sorunu yaşandığı bir ortamda” Yusuf Hocaoğlu’nun adaylığı tam isabet kaydedilmiş olmasını sağlar. Bu durumda hem AK Parti’nin hem de Hocaoğlu’nun hanelerine daha şimdiden “ +1” kaydedilmesi demektir, bilmem anlatabildim mi?.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


19 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Lütfen yorumunuzu onaylayın (Spam engellemek içindir...)

Yukarı Geri Ana Sayfa