İstanbul
Sağanak Yağışlı Bugün
17°C / 12°C
Balıkesir
Sağanak Yağışlı Bugün
19°C / 8°C
Geri Ana Sayfa
Font1 Font2 Font3 Font4

Haber:Ümit Ulus

Beyaz et sektöründe Türkiye’nin bir numarasında yer alan Balıkesir’e, bu alanda yatırımlar doludizgin devam ediyor. 1972 yılından beri kuluçka alanında faaliyet gösteren Hastavuk, Susurluk’un Karapürçek Beldesi’ne devasa bir tavuk kesim fabrikası kurdu.  Çevreye duyarlı ve ekonomik özellikleriyle Türkiye’de benzeri olmayan ve dünyadaki üçüncü tesis için dün Hastavuk firması ile İŞKUR, 250 kişiye istihdam sağlayacak protokole imza attı. Protokol kapsamında yüzde 50 istihdam garantili kursa İŞKUR’a müracaat eden 500 kişi katılacak. HAS Tavukçuluk aynı zamanda beyaz et sektörünün yanı sıra bölgede günde 1000 ton tavuk yemi üreterek, çiftçiye de katkı sağlayacak.

YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK

Balıkesir’in tarımsal ve hayvancılık alanında önemli il olduğunu ve bu yüzden yatırım yaptıklarını vurgulayan Hastavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir, “Beyaz et sektörü gün geçtikçe gelişiyor. Türkiye’de 2000 yılında 8 kilogram et tüketilirken, bugün bu rakam 19 kilograma ulaştı. Bundan beş yıl önce 60 milyon dolar ihracatı olan bu sektör geçtiğimiz yıl 890 milyon dolar ihracat yaptı. Bu yıl 1. 2 milyar dolar ihracat yapacaktır.  En önemli pazarların tam ortasındayız. Bu anlamda yatırımlarımız devam edecektir” dedi.

Yumurta, kuluçka gibi beyaz et sektörüne ara ürün yetiştiren Hastavuk firması, beyaz et sektörüne yaptığı yatırım kapsamında Balıkesir’e büyük bir tavuk kesim tesisi kurdu. Dünyada üçüncü Türkiye’de ise tek olan tesis, çevreye duyarlı ve ekonomik olmasıyla dikkat çekiyor. Hastavuk firması yetkilileri Susurluk’un Karapürçek beldesinde faaliyet gösterecek kesimhanesinde çalışacak personel için dün İŞKUR ile “İstihdam garantili kurs” protokolü imzaladı. Protokol kapsamında İŞKUR’da tavuk kesimi üzerine kurs görecek 500 kursiyerden 250’si Hastavuk’un Susurluk fabrikasında işe alınacak. Hastavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir ile İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı arasında imzalanan protokolün Balıkesir’de bu zamana kadar istihdama yönelik yapılan kurslar arasında en ciddi anlaşma olduğu ifade edildi. İŞKUR İl Müdürlüğündeki protokol törenine; İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, “Balıkesir’e yatırım yapan Has Tavuk firması ile yüzde 50 iş garantili bir protokol imzalıyoruz. Bu protokol ile en az 250 kişi istihdam edilmiş olacak. Susurluk ilçesine bağlı Karapürçek’te yapılacak olan işletmenin açılışına kursiyerlerimizi yetiştireceğiz. Kursumuz 24 Nisan’da başlıyor ve 40 gün sürecek. Ayrıca bu kursiyerlerimize eğitim boyunca da günlük 20 TL ödenek sağlayacağız” dedi.
GÜNDE 200 BİN KESİM OLACAK
1972 yılında Bursa’da kurulan ve beyaz et sektörüne ara ürün temin eden firmalarının ilk defa beyaz et sektörüne girdiğini belirten Has Tavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir,  Balıkesir’deki yatırımların devam edeceğini ifade etti.  Şahin, kesimhane ve yem fabrikasının devreye girmesi ile 850 kişilik bir istihdam sağlanacağını söyledi. Şahin Aydemir, “Yatırımlar sadece ekonomi ile ilgili değil. Bölge halkının da bu yatırıma destek sağlaması önemli bir nokta. Has Tavuk için Susurluk tesisimiz bir başlangıç, kesimhane ve yem fabrikasının devreye girmesi ile istihdam sayımız 850’yi bulacak. 1972 yılında kurulan şirketimiz damızlık sektörünün liderliğini elinde tutuyor. Türkiye’nin damızlık ihtiyacının yüzde 70’ni karşılıyoruz. Bu yatırımımızla beyaz et sektörüne de giriyoruz. Tesisimizde saatte 12 bin, günde 200 bin tavuk kesimi olacak” dedi.
Susurluk’ta yapılan tesisin çevre dostu bir işletme olduğunu kaydeden Şahin Aydemir, İŞKUR ile yapılan protokol sonrası işe alımlarda uzun soluklu çalışacak personellere öncelik vereceklerini söyledi. Tavukçuluk ve beyaz et sektörü ile ilgili kamuoyunda çıkan olumsuz haberleri değerlendiren Genel Müdür Şahin Aydemir, “Tavuklarla ilgili olumsuz açıklama yapan kişiler keşke bilim adamları olsa. Bilim, gerçeği konuşmaktır. Bilimsel olarak o kişilerin anlattıkları gerçek dışı. Farkındaysanız mesnetsiz konuşan o kişileri bilim adamları dahi muhatap almıyor ve cevap vermiyor” dedi.
YÜZDE 30’SU İHRACAT

Türkiye’de yıllık beyaz et üretiminin 1 milyon 800 bin ton olduğunu belirten Aydemir, bu rakamın 2015 yılında 2 milyon 300 bin ton, 2023 yılındaki yıllık üretimin ise 3 milyon ton olmasının öngörüldüğünü vurguladı. Has Tavuk olarak beyaz et sektöründe Balıkesir’den dünyaya ulaşacaklarını ifade eden Şahin Aydemir, “Biz Türkiye olarak çok büyük bir beyaz et pazarının ortasındayız. Rusya, Irak ve Arabistan gibi ülkelerin çok ciddi tüketim rakamları var. Amacımız son teknoloji ile kurduğumuz fabrikamızdan çıkan ürünlerimizi dünyanın bir çok noktasına ulaştırabilmek. Bakın, 2000 yılında kişi başına 8 kilogram et tüketmişiz, bu rakam 19 kilograma kadar çıkmış. Ülke içinde de artan bir pazar var. Türkiye’nin yıllık üretimi şuanda 1 milyon 800 bin ton, 2015 yılında 2 milyon 300 bin ton öngörülüyor. 2023 yılında ise 3 milyon tona ulaşması bekleniyor. Biz firma olarak hem iç pazara hemde dışa pazara önem veriyoruz. Şu anki planlarımıza göre üretimimizin yüzde 30’nu ihracatta değerlendireceğiz” diye konuştu.
SUSURLUK’A KATMA  DEĞER KATACAK

Basın mensuplarının fabrikanın Susurluk ilçe ekonomisine sağlayacağı katkı üzerine sorusunu cevaplayan Genel Müdür Aydemir, yem fabrikasının devreye girmesi ile yem için kullanılacak olan mısır, buğday ve arpa alımlarını Susurluk’tan yapacaklarını ve Susurluk çiftçisine de bu anlamda destek olacaklarını kaydetti. Törenin sonunda taraflar imzalanan iş garantili kurs protokolünün hayırlı olmasını diledi

 

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


18 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Lütfen yorumunuzu onaylayın (Spam engellemek içindir...)


Yukarı Geri Ana Sayfa